



Beskrivning Etat Libre d’Orange Putain des Palaces
| Composition | Läder, Ingefära, Bärnsten, Mandarin, Violett, Liljekonvalj, Ros, Puder-toner, Mysk |
| Doftkategori | blommig |
| Doftkomponentens koncentration | eau de parfum |
Etat Libre d’Orange Putain des Palaces är en eau de parfum som påminner om en kvinna som klär sig i förförisk spets, målar läpparna med ett klarrött läppstift och är redo att förföra. Med denna doft upplever du ren och sensuell fantasi som framhäver ditt kroppsspråk perfekt. Hänge dig förförelsen och unna dig något du hittills bara drömt om.
- en blommig doft
- för kvinnor som vill uppleva en sensuell förförelseritual
- för höstdagar och -kvällar
Doftens komposition:
Huvudnoterna består av mandarin, skarp ingefära och sött hallon. I doftens hjärta gifter sig en blommig arom av iris och ros med okonventionellt rispulver. I basnoterna känner du sandelträ, personlig mysk och tonkaböna.
Doftens historia:
Eau de parfumn Putain des Palaces reflekterar ritualen av en femme fatale som ser rakt in i hjärtat på mannen som hon vill förföra. Doften är lika intressant och sofistikerad som sin bärare. Den lanserades 2006 och skapades av parfymskaparen Nathalie Feisthauer.


