Tillbaka till huvudinnehållet
perfume extract Unisex
(0)
Francesca Bianchi Encounters perfume extract Unisex
Francesca Bianchi Encounters perfume extract Unisex
Francesca Bianchi Encounters perfume extract Unisex

Beskrivning Francesca Bianchi Encounters

Denna produkt är redan förpackad utan cellofan.

Huvudnot
Så kallas höga toner - utvecklas direkt efter applicering. De gör ett första intryck och är vanligtvis mycket intensiva, försvinner snabbt.
Bergamott, Cassis, Lavendel, Apelsin, Koriander
Hjärtnot
Så kallade medel toner - Hjärtat startar efter några minuter efter att huvudet har sänkts. Vanligtvis varar 2-3 timmar.
Kvannar, Iris, Ros, Kanel
Basnot
Så kallade låga toner - parfymens sista och längsta fas. Den varar ca 4 timmar, men den kan även vara hela dagen.
Ambergris, Mångfoting, Cederträ, Oud, Sandelträd, Benzoin
Doftkategoriorientalisk, träig
Unik typParfymer
Doftkomponentens koncentrationparfym

Ett möte mellan kulturer som lämnar avtryck i hudens minne

Parfymextraktet Francesca Bianchi Encounters fångar ögonblicket då två världar möts, ett möte där olikheter inte suddas ut utan snarare förstärker varandra och skapar en ny, fängslande identitet. Den förenar väst och öst i en enda, intensiv doftupplevelse.

  • kryddig komposition med träackord
  • en doft skapad av parfymskaparen Francesca Bianchi
  • för både kvinnor och män

Doftens komposition:
Toppnoterna bjuder på en frisk, lätt sprudlande kombination av bergamott och apelsin, med ett mörkare fruktigt inslag av svarta vinbär. Lavendel och koriander ger ett aromatiskt djup och skapar en kontrast mellan fräschör och kryddig sensualitet. I hjärtnoterna framträder det ikoniska irissmöret med en mjukt pudrig, elegant och lätt mystisk karaktär, tillsammans med ros och varm kanel. Basnoterna är djupa, mörka och mångbottnade. Ambra flätas samman med oud, sandelträ och cederträ, medan bensoeharts och peruanskt balsam tillför sötma. Kompositionen avrundas med bävergäll, som tillför en ton av läder och förstärker doftens sensuella intensitet.

Doftens historia:
Francesca Bianchis parfymextrakt Encounters föddes ur en fascination för möten mellan olika kulturer. Ögonblick då olika världar möts och skapar nya, synkretiska former. Francesca Bianchi omsatte denna idé i doften genom att kombinera två ikoniska ingredienser: iris, en symbol för västerländsk kultur, och oud, som är djupt förankrad i österländsk andlig tradition. Irisen, som förknippas med Florens, franska kungar och den europeiska konsthistorien, står här i kontrast till oud, ett sällsynt material som uppstår när Aquilaria-träd infekteras och som uppskattas för sina träiga, rökiga och läderliknande nyanser.

perfume extract Unisex

(0)
100 ml
2 690,00kr

2 st finns i lager | 2 690,00kr / 100 ml, inkl. moms | Kod: FRC00063
Betala inom 30 dagar med Klarna. Tryggt.
Budbee box
torsdag 2026-10-22
49,00 kr