Tillbaka till huvudinnehållet

Tutorial: Man får inte ha tråkigt på nyårsafton! Välkomna det nya året med naglar i svart och guld

2024-12-24

Iva Davies

Läs på 2 minuter

På en nyårsfest måste din stjärna lysa helt enkelt – och med de här eleganta och sofistikerade naglarna kommer du att kunna göra det. Kombinationen av en mörk svart färg och guldglitter är odödlig och kommer att tillföra en touch av lyx till din party look.

En vacker klänning, ett perfekt smink och nu även snygga naglar. Allt du behöver är ett svart nagellack, glitterblad, pincett och ett rum där ingen kan störa dig och där det inte finns något korsdrag så att glittret inte flyger iväg. 

För glittriga svarta naglar behöver du skaffa

Hur gör man för att skapa svarta naglar med glitter?

 

1.     Fixa naglarna med en fil och ta även hand om nagelbanden.

2.     Börja med ett lager svart lack IsaDora Wonder Nail Polish. Se bara till att det inte torkar helt, annars fäster glittret.

3.     Ta en spetsig pincett, till exempel Staleks Expert 10 Type 5, och lägg guldglitter eller små bitar av guldfolie pü det fortfarande lätt fuktiga lacket NEONAIL Effect Chrome Flakes. De kommer att fästa bra på det klibbiga lacket.

4.     Sista steget är top coat, som förser naglarna med glans och ser till att glittret stannar på plats.


Så, vad tycker du om lyxiga svarta och glittriga naglar? Om du gillar dem, kan du se hur man gör i vår video!