Cacharels franska parfymer inspireras av ren femininitet. De är lekfulla, dynamiska och fulla av färger. De sticker ut med sina passionerade toner och exklusiva ingredienser, och de lyckas kombinera både traditionella och moderna influenser.
Märkets grundare, Jean Bousquet, var ursprungligen en designer. Cacharel blev ett av de första modehusen som på 60-talet introducerade ready-to-wear-kollektioner som ett alternativ till haute couture. Med sina fräscha och trendiga modeller låg märket före sin tid, både inom mode- och parfymvärlden.
Cacharels dofter firar femininitet och romantik i alla möjliga olika former – i den legendariska doften Anaïs Anaïs för tjejer, i den passionerade Eau de Parfum Cacharel Amor Amor och i den självständiga Yes I Am. Alla Cacharels parfymer använder sig av dofter för att uttrycka en livsfas som varje kvinna kan känna igen sig i.