Tillbaka till huvudinnehållet
PhilipsSonicare AirFloss Ultra Elektrisk tandtråd
Philips Sonicare AirFloss Ultra Elektrisk tandtråd
Philips Sonicare AirFloss Ultra Elektrisk tandtråd

Beskrivning Philips Sonicare AirFloss Ultra

Det räcker med bara en minut om dagen för att fullkomligt rengöra utrymmet mellan tänderna. Med Philips Sonicare AirFloss Ultra Black HX8438/03 går det snabbt och enkelt att effektivt rengöra och avlägsna plack från svåråtkomliga ställen. Den unika tekniken kombinerar luft med mikrodroppar av munvatten eller vanligt vatten för att effektivt och skonsamt rengöra utrymmet mellan tänderna och längsmed tandköttsraden. Resultatet är en långvarig fräsch känsla och en mindre risk för karies.

Egenskaper:

  • rengör snabbt och enkelt utrymmena mellan tänderna
  • avlägsnar upp till 99,9 procent plack
  • ger ett friskare tandkött som blöder mindre på bara två veckor
  • verkar preventivt mot uppkomsten av karies
  • kombinerar droppar av luft och vatten eller munvatten
  • bidrar till att skapa en hälsosam tandhygienrutin
  • har en smal och ergonomisk design som är enkel att använda

Tekniska specifikationer:

  • mikrodroppteknik med luft och vatten – rengör skonsamt och effektivt utrymmet mellan tänderna och kring tandköttet
  • välj mellan tre frekvenser (enkel, dubbel eller trippel)
  • välj mellan manuellt eller automatiskt flöde
  • kan användas i kombination med munvatten för att ge en fräsch känsla och bekämpa bakterier
  • högt effektivt munstycke för bästa effekt
  • LED-lamporna på handtaget visar batteriets status
  • laddningsbart litiumjonbatteri som håller i en till tre veckor

Förpackningen innehåller:

  • 1 st AirFloss Pro/Ultra handtag
  • 2 st AirFloss Pro/Ultra munstycken
  • 1 st laddare

Användning:
Börja med att fästa munstycket på handtaget. Öppna behållaren och fyll den med vatten eller munvatten och stäng sedan behållaren igen genom att trycka på locket. När du sätter på Philips Sonicare AirFloss lyser LED-lamporna upp. Välj rätt frekvens för dig och tryck på aktiveringsknappen tills dess att en stråle sprutas ut från munstycket.
Lägg munstycket mellan två tänder i höjd med tandköttsraden och stäng försiktigt munnen för att motverka att vatten sprutas ut. Använd aktiveringsknappen för att frigöra en till tre doseringar (beroende på vilken frekvens du valt) med luft och mikrodroppar av vatten eller munvatten. Placera därefter munstycket mellan ytterligare två tänder och upprepa processen vid varje utrymme mellan tänderna, inklusive mellan molarerna.
Byt ut munstycket var sjätte månad för bästa effekt.

PhilipsSonicare AirFloss Ultra Elektrisk tandtråd

Black HX8438/03

Försäljningen har avslutats | Kod: PHI02293